Kan Lekesi

kan-lekesi.jpg

HALIDAKİ KAN LEKESİ NASIL ÇIKAR?

 

Açı renkli halılar odaya oldukça ferah ve büyük bir görünüm kazandırır. Fakat lekeler bakımında da sorun yaratabilmektedir. Açık renk halıların üzerine bir iplik dahi düşse belli olmaktadır. Bir lekenin oluşması durumunda çok kötü gözükecektir. Özellikle de çıkarılması zor bir lekeyse bu daha da kötü olmaktadır.

 

Giysilerinize veya halılarınıza kan damladığında, neredeyse hemen kan lekesi yerleşmeye başlayacaktı. Sizlerde biliyorsunuz ki kan lekesi en zor çıkarılan lekeler arasında yer almaktadır. Kıyafetlerimizden dahi çok zor çıkan bu kan lekesiyle baş etmek oldukça güçtür. Kurumuş kan lekesi daha inat bir hal almaktadır ve çıkarılması bir hayli zordur. Halılarınızdaki kan lekesi yoğunsa özellikle ilk yapmanız gereken şey beyaz ve temiz bir kuru bez veya kâğıt havluyla kanı emdirmeniz gerekmektedir. Kanın yoğunluğuna göre bez veya kâğıt havluyu değiştirerek yukarıda bahsedilen teknik tekrar edilmelidir. Bu uygulama lekenin yayılmasını önleyecektir. Beyaz bir halının üzerine olmuşsa oksijen yardımıyla da yayılmasını durdurabilirsiniz. Kan lekesini kendi yöntemlerinizle çıkarmak bir hayli zordur. Emir Eskişehir halı yıkama olarak size bu konuda yardımcı olmaktayız.

 

Eskişehir halı yıkama firmaları içinde yer almaya başladığımız ilk günden beri eşyalarınızda kimyasal temizleyici yerine tamamen bitkisel olarak üretilen ürünler kullanmayı tercih ediyoruz. Bu tercihimiz sebebiyle çok uzun zaman kalmış bir kan lekesi olan halıda, üst üste yaşanan kazalarla birçok farklı leke birbirine karışmış ve doğru temizleme yapılmamışsa lekeler halının dokusuna işleyecektir. 

 

Böyle talihsiz durumlarda halı yıkamacılardan sihirli bir değnekle yok etmesi beklense de bu doğru değildir.  Özellikle bizim gibi kimyasal kullanmayan işletmelerde  temizleme için tüm ekipmanlar kullanıldıktan sonra hala çıkmıyorsa işlem sonlandırılır.  Kimyasal veya üst üste işlem uygulandığında halının yıpranacağı için bizler elimizdeki makine ve bitkisel temizleme ürünleriyle yapılabilecek en derin temizliği sağlamamıza rağmen çıkmayan lekeye daha fazla müdahale edemeyiz. Bu yüzden Eskişehir Emir Halı Yıkamada ağır lekeler için kesinlikle "geçer" garantisi vermemekteyiz.