Leke Çıkarma

Şarap Lekesi

sarap-lekesi.jpg

HALIDAKİ ŞARAP LEKESİ NASIL ÇIKAR?

 

 

Şarap, meyvenin genellikle üzüm fermente edilmesiyle üretilen alkollü bir içecektir. Üzüm taneciklerinin ezilmesi ile suyundan yapılan alkolü bir içecek olarak bilinen şarap döküldüğünde lekesinin zor çıkacağı bir içecektir. Şarapların iki çeşidi çok ünlüdür bunlar kırmız ve beyaz şaraptır.

 

Dünyada en çok tüketilen ülkelerin başında Fransa gelmektedir. Üzerimize veya evlerimiz de bulunan eşyaların başta halıların üzerine dökülen şarap, hafif sarıdan kestane rengine ve parlak kırmızıya birçok renkte leke oluşturmaktadır. Kırmızı şarap lekesi olmuş halının üzerine çıkarmak için beyaz şarap kullanacağız. Lekeli kısma beyaz şarap dökün ve üzerine bol miktarda yemeklik tuz ilave edin. Eğer bu yöntem olmazsa şarap dökülen halının üzerine tıraş kremi sürün daha sonra soğuk suda ıslatılmış bir sünger veya bez ile o bölgeyi silin. Şarap dökülen bölgeye bol miktarda tuz ve karbonat döküp halının almasını bekleyin.

 

Elektrik süpürgenizle tuz ve karbonat artıklarını çektirin. Bu gibi durumlarda maden sodasının da işe yaradığı söylenmektedir. Ne yaparsanız yapın leke belli bir yerden sonra yine belirginleşecektir. Bu yüzden halınızı atmak yerine bu işte uzman olmuş Eskişehir halı yıkama ekiplerine başvurmalısınız. 

 

Eskişehir halı yıkama yorumlarında da görebileceğiniz leke çıkmamış yorumlarının asıl sebebi şarap lekesi gibi zorlu lekelere müdahale edilmeden uzun süre beklemiş, üzerine belki başka lekeler eklenmiş halılarla ilgili olabilmektedir. Bu durumdaki halılarda maalesef kesin sonuç çok zordur. Kimyasal temizleyiciler veya kazımaya dönüşen işlemler belki fayda sağlayabilir ancak bunlarda ya sağlığınızı ya da halınızı riski atacaktır. Bizler Emir Halı Yıkama olarak bu durumda elimizden gelen tüm işlemleri yapıyoruz ancak halının yıpranabileceği aşamalara geçmeden işlemi kesiyoruz. Kimyasal yerine bitkisel temizleyiciler kullanarak da sizlerin sağlığını riske atacak işlemlerde bulunmuyoruz.